Ашымова Айзада Жаасынбековна

Компьютердик системалар үчүн программалык камсыздоо каф. ага окутуучусу

Илимийометрикалык маалымат профилдери:

1. ScopusID:
  2. ResearcherID Web of Science: HRD-3890-2023;
  3. РИНЦ:
  4. Google Scholar: Ашымова Айзада
  5. ORCID: 0009-0006-8699-633X
  6. ResearchGate:

Билим берүү

2001-2004 Бишкек шаары, №18 кесиптик лицейи, адистиги: тигүүчүлүк 5-класс
2004 – 2011 И.Раззаков атындагы КМТУ, Бишкек, Маалыматтык технологиялар факультети, адистиги: инженер
2016-2018 Улуттук изилдөө ядролук университети “MEPhI”, Москва, “Банк системаларынын маалыматтык коопсуздугу” кафедрасы, адистиги: IBBS магистри

Кесиптик тажрыйба

09/15/2013 И.Раззаков атындагы КМТУ, Бишкек ш., ПКС (компьютердик системаларды программалык камсыздоо) кафедрасы  Мугалимдик кызмат орду
09.15.2017- азыркы учурга чейин И.Раззаков атындагы КМТУ, Бишкек ШКС (компьютердик системалардын программалык камсыздоо) кафедрасы улук окутуучу

Тилдерди билүү

Кыргыз тили эне тилибиз
Орус тили – эркин
Англис тили – сүйлөшүү деңгээли

Программалоо тилдерин билүү

Программалоо тилдери: Java, Visual Basic.C++, C#, T-SQL. Куралдар, чөйрөлөр жана пакеттер: Excel, Word, Access, VisualStudio, MSSQL, MySQL.

Жеке сапаттар

коммуникациялык көндүмдөр, жоопкерчилик, чечкиндүүлүк, окуу жөндөмү,
кесиптештеринин арасында оңой ыңгайлашат

Кызыкчылыктары жана хоббилери

Психология, китеп окуу, музыка угуу

Сертификаттар

1. Кыргыз Республикасынын жана Россия Федерациясынын студенттеринин, магистрлеринин жана жаш окумуштууларынын эл аралык форумуна катышкандыгы үчүн министр, уюштуруу комитетинин төрайымы Г.К.Кудайбердиевадан (2017-ж.)
  2. «Кесиптик билим берүүнүн жаңы мүмкүнчүлүктөрү: жумуштуулук, инновация жана туруктуулук» эл аралык конференциясына катышкандыгы үчүн КМТУнун ректорунан. И.Раззакова, физика-математика илимдеринин доктору, профессор Джаманбаева М.Ж. (2017-ж.)
  3. 16 саат өлчөмүндө массалык ачык онлайн курстарды (МООК) иштеп чыгуу жана башкаруу боюнча билим берүү тренингине катышкандыгы үчүн Эразмус+ программасынын Кыргызстандагы улуттук координатору Чокушева Г. (2019-ж.)
  4. Квалификациясын жогорулатуу курсуна катышуу үчүн: «Техникалык университетте маалыматтык коопсуздук боюнча атайын дисциплиналарды окутуунун усулдук өзгөчөлүктөрү» программасы боюнча КМТУнун ФТИнин деканынан. Раззакова проф. Салиева А.Б. жана баш бөлүм Маалыматтык коопсуздук жана программалык камсыздоо NPUA (Армениянын Улуттук Политехникалык Университети).(2016)
  5. “HACCP стандарттарын жана алдын ала операциялык программаларды ишке ашыруу - ISO 22000 жана FSSC серияларынын эл аралык стандарттарынын талаптары” тренингине катышуу үчүн CIM эксперти GIZ Дитмар Спекмайер, Армин Лай жана GIZ TSTOP координатору Тыналиева У. (2018-ж.)
  6. атындагы Кыргыз мамлекеттик техникалык университетинин студенттеринин, окутуучуларынын жана окумуштууларынын идеяларынын көргөзмөсүнө катышкандыгы үчүн. И.Раззакова “Борбордук Азиядагы кесиптик билим берүү” GIZ программасынын алкагында CIMден – GIZ эксперти Армин Лай (2018-ж.)
  7. «Агроөнөр жай комплексинин жана айыл аймактарынын социалдык-экономикалык өнүгүүсүндөгү дүйнөлүк илимий-техникалык тенденциялар» аттуу эл аралык илимий-практикалык конференцияга «Эт-жашылчадан жасалган колбасалардын рецепттерин иштеп чыгуу» деген темадагы илимий иштери менен катышкандыгы үчүн. компьютердик моделдештирүү ыкмаларын колдонуу менен кууруу» деген Волгоград мамлекеттик агрардык университетинин ректору, мүчө-корреспондент . АКК, айыл чарба илимдеринин доктору, профессор А. Овчинникова А.С. (2018)

Студенттердин долбоорлорун көзөмөлдөө

1. Костко Дарья жана Шапранов Артем Кыргыз Республикасынын жана Россия Федерациясынын студенттеринин, магистранттарынын жана жаш окумуштууларынын эл аралык форумунда “Жаңы тамак-аш азыктары” багыты боюнча “Эң мыкты инновациялык продукты үчүн” номинациясында диплом менен сыйланды (2017-ж.). )
  2. Кимсанбаев К.А. жана Шапранов А.В. КМТУнун ректорунун атынан “Жаш окумуштуу – чакырыктар жана келечек” аттуу жаш студенттердин эл аралык илимий-техникалык конференциясына активдүү катышкандыгы үчүн III даражадагы диплом менен сыйланган. И.Раззакова, физика-математика илимдеринин доктору, профессор Джаманбаева М.Ж. (2017-ж.)
  3. Жаш окумуштуулардын, аспиранттардын жана студенттердин “Жаштар – илимдин кыймылдаткыч күчү” эл аралык илимий-техникалык конференциясына катышкандыгы үчүн 1-даражадагы диплом менен Бабошкин В., Орлова А., Федорина Д., Муканбетов Ж. жана Смаилов Е. ” КМТУнун ректорунан. И.Раззакова, физика-математика илимдеринин доктору, профессор Джаманбаева М.Ж. (2016-ж.)
  4. Бабошкин В., Орлова А., Федорина Д., Муканбетов Ж. жана Смаилов Е. жаш окумуштуулардын, аспиранттардын жана студенттердин “Жаштар – илимдин кыймылдаткыч күчү” аттуу эл аралык илимий-техникалык конференциясына катышкандыгы үчүн сертификат менен сыйланышты. КМТУнун ректору. И.Раззакова, физика-математика илимдеринин доктору, профессор Жаманбаева М.Ж. (2016-ж.)
  5. Уваров А., Касымова Р., Эргешов А., Юсупов А. Студенттердин, магистрлердин жана жаш окумуштуулардын 61-эл аралык илимий-техникалык конференциясына активдүү катышкандыгы үчүн 1-даражадагы диплом менен сыйланышты “Илимий-инновациялык технологиялар: идеялар, изилдөөлөр, иштеп чыгуулар ” атындагы КМТУнун ректорунан. И.Раззакова, физика-математика илимдеринин доктору, профессор Джаманбаева М.Ж. (2019-ж.)

Телефон: (0-700) 87-98-49

e-mail: a_aizada_kg@mail.ru